+rose.jpg

Az ókori pink csoda csábításának engedve ...

 

 

Optimista várakozással telve a napokban elkezdték a korai szüretet a tengerpart menti, legmelegebb fekvésű mediterrán szőlőbirtokokon. Ez a mostani viharos, szeles nyár fura mód a szőlőnek csodás volt, úgyhogy egy kitűnő rozétermő évet várnak a hozzáértők. Most, hogy így megnyugodtunk az idei termést illetően, lássuk mit kell tudni a régi-új kedvencről, Provence italáról, a rozéról, a nyár végi könnyű ételek kitűnő kísérőjéről.

 roze_szinek_1.jpg

A rozé készítését a görögök kezdték ezen a területen 2600 évvel ezelőtt, innen hajóval szállították az egész Mediterráneumba. Azóta ez lett a vezető borfajta, mára mellette csak kis mennyiségű vöröset és még kevesebb fehéret állítanak elő. Biztosan nem véletlen, hogy a mediterrán perzselő forróságban egy ilyen frissítő ital vált közkedveltté, a szőlő imádja a napot, a kegyetlen misztrál szél pedig szárazon, kórokozó-mentesen tartja az ültetvényt. De nem volt mindig ekkora divat a rozé! Nem is olyan régen, az ezredfordulón még igencsak lenézett helyi ital volt, Franciaországban sem igazán tartották számon a gyártását. Bezzeg azóta a világszinten működő marketing és a divat úgy felkapta ezt a "pink csodát", hogy nem nagyon győznek eleget palackozni. Menő dolog lett az amerikai partikon osztriga mellé rozét kortyolni - mert hát mi mást is szolo3.jpglehetne a tengeri herkentyűk mellé, aztán szépen megjelent az éttermek borlapján is, és mostanra persze már mi, magyarok is ezt isszuk fröccsnek. Még az Angelina Jolie - Brad Pitt álompár is Provence-ba jött, vettek egy csodás birtokot, és már árulják is méregdrága rozéjukat. Amit egyébként a kritika alaposan lehúzott, na de ez persze nem jelent még semmit, a borászaiknak is bele kell jönni, nem lehet rögtön első évben tökéletes bort kotyvasztani. 

 

 

Egyetlen egyszer kell elképzelni és megérteni a folyamatot, és akkor utána már tényleg jót nevethetünk azokon, akik még mindig azt hiszik, hogy a rozé a vörös- és fehérbor keveréke.... Tehát, a mustot préselik, aztán pár órára beleáztatnak kék szőlőhéjat, majd leszűrik. Ez utóbbit a francia úgy mondja, hogy kivéreztetik (saignéé). A színét gyakorlatilag az adja, hogy mennyi ideig hagyják beleivódni a héjat, tehát a vörös, a rozé és a fehér eljárásának lényege ugyanaz. Aztán viszonylag hűvös helyen érlelik, hogy megőrizzék a friss, gyümölcsös aromát. A palackban csak a legritkább, legdrágább fajták javulnak, úgyhogy a rozé annál jobb, minél frissebb - ellentétben a francia nőkkel, ahogy mondani szokták. A kész bor értékét az is meghatározza, hogy mennyire gondosan szedik a gyümölcsöt. A kézi, lassú szedés igen költséges mulatság, de lényegesen tisztább lesz a bor, mint a gépi szedésnél. A provence-i szőlőbirtokok (domain-ek) szeptember környékén szívesen veszik az önkéntes szüreti segítőket, állítóleg jó mulatság. 


szolo2.jpg

Franciaország-szerte megünneplik november 3. csütörtökét, az új bor napját. A Beaujolais  ('bózsole') bortermő vidékről kapta ez az esemény a nevét, ilyenkor minden helyi erőlteti magába a beaujolais bort. Még akkor is, ha saját bevallásuk szerint is pocsék íze van ... hihi

 

A Provence-i rozé választásánál is érdemes figyelni az AOC jelzést, ami erős garanciát nyújt a minőségre. Bortermő területek szokták megkapni, így e szerint beszélhetünk különböző bortermő vidékekről is. Hármat szoktak említeni Provence-ról beszélve, a Côtes de Provence, a Coteaux d’Aix-en-Provence és a Coteaux Varois en Provence a legjelentősebbek.  Ezek közül a Côtes de Provence adja a palackozott rozék 73%-át, de persze számos más jelentős borvidék éri egymást ebben a kellemes klímában. A legelismertebb és legdrágább rozékat például a Bandol környéki területek adják.

provence-wine-region4.png

 

 

 

 

 

 

 

 

A kedvenc borászatom, a Chateau Léoubechateauleoube8.jpg

Képzelj el egy pálmafákkal sűrűn szegélyezett vékony autóutat, jobbra kilométereken keresztül csak az olívafák törik meg a szőlőföldeket, balra a Cote d'Azur legszebb homokos strandjai. A szőlőföldeket a merészen emelkedő Maures hegyek határolják. Na, ilyen eldugott álomszerű környezetben találunk a Chateau Léoube borászat és olívászat gyönyörű, óriás platánfák által árnyékolt, provanszál stílusban újjáépített kóstolótermébe. Rozéjukat 2013-ban az Independent.co.uk is a legjobbnak ítélte. Csodás csúcspontja lehet a látogatás egy jól sikerült gasztro-nyaralásnak is, de amíg azt megszervezzük, kóstoljunk rozékat!

Egy kis adalék Top Gear és Jeremy Clarkson rajongóknak, az angol úriember épp a napokban látogatott a Chateau
Leoube borászatba, és rögtön szerelembe is esett...

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://azurkonyha.blog.hu/api/trackback/id/tr706630273

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása