etetőszék 2014.08.15. 11:21

Sajtok 2. rész

Ha francia gasztronómia, akkor a sajt kihagyhatatlan. Annyira fontos szerepet játszik az étkezésükben, hogy a babák etetéséről szóló információs füzetekben 10 hónapos kor körül kiemelten említik a sajtok kóstoltatását, hogy "a különböző fajtákat, a legerősebb ízű sajtokat is megszeressék jó korán". 

Minden tájegységhez tartoznak tipikus sajtfajták, ezek nyilván a helyi hagyományokra és jellegzetességekre világítanak rá.

Az eladási listákon első, Svájccal határos hegyvidéki comté sajtról tegnap már írtam, most nézzük, mi van még a szupermarket 10 méteres sajtpultjában. 

Camembert

Számunkra a legismertebb francia sajtfajta a camembert, fene tudja miért. És ha camembert, akkor Normandia, a tehenek hazája. Képzelj el egy végtelen zöld mezőt, ahol a tájat csak néha töri meg a tehéncsorda vagy egy-egy 300 éves kőház. A sok eső (kábé londoni időjárás) miatt folyton zöld mezőkön a tehenek nagyon boldogok, így innen származik a francia tej és a camembert. Az azért szerintem köztudott, hogy érintésre a legjobb választani, ne legyen se túl puha, se túl kemény. Profik a penészréteg piros pigmentjeiből és a rajta lévő fehér rétegből is következtetnek, de ezt amúgy is csak felvágás után látjuk. Nyers tejből készítik, penészréteggel, úgyhogy várandósok, több okból is kerüljétek! Egy tipp: fejjel lefelé kell eredeti csomagolásában tárolni, így amikor kivesszük és tálra helyezzük, szépen megtartja formáját. Ja, általánosságban a sajtokat érdemes fogyasztás előtt 20 perccel kivenni a hűtőből, tényleg finomabbak így.

Brie-félék (Brie de Meaux, Brie de Melun)

A Párizs körüli Île-de-France régió penészes sajtja. A camembert-nél lágyabb ízvilágú. Sörhöz ajánlják!

Brie_de_Meaux.jpg

Époisses

Epoisses.jpg

Reblochon

reblochon.jpg

Beaufort

Édes és nagyon finoman gyümölcsös, szájban olvadós keménysajt.

beaufort.jpg

Tome des Bauges

A szürkés-barnás réteg egy nagyon karakteres ízt takar. Esti, sokkoló fogyasztásra!

tomedesbauges.jpg

Mont d'Or

Középkori eredetű sajtkészítés eredménye, a svájci-francia határon a hegyekben készítik. Ha vékony fa dobozkában sikerül vennünk, rögtön mehet a sütőbe 1 dl fehérborral meglocsolva. 

Sülve:

mont-dor-03.jpg

Morbier

Kenyéren sütve:

morbier.jpg

Saint-Nectaire

saint_nectaire.jpg

Blue d'Auvergne

bluedauvergne.jpg

Roquefort

Ismert juh-sajt, hivatalosan csak a Pireneusok bizonyos barlangjaiban érlelhető, ahol a Pénicillium Roqueforti repked a levegőben a sziklák között. Elvileg nem szabad késsel vágni, csak direkt erre való eszközzel, mert a szép kék foltok-lyukak elkenődnek, és nem lesz annyira gusztusos a tálaláskor. Azért én megpróbálnám erős célnaszállal helyettesíteni a sajtvágót, hátha az is megteszi...

roquefort.jpg

Rocamadour

Friss, nyers kecskesajt. Rögtön fogyasztandó, és nincs is annyira jellegzetes kecske-íze. 

280px-Rocamadour_AOC.jpg

Kecskesajtok (chèvre)

No, akkor fogjunk egy kenyérszeletet, vágjunk rá egy szelet kecskesajtot, be a sütőbe, éééééééés hamm.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://azurkonyha.blog.hu/api/trackback/id/tr86605837

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása